OFERTA EDUKACYJNADLA DZIECI I MŁODZIEŻY

REPERTUAR KONCERTÓW EDUKACYJNYCH   >>> KLIKNIJ TUTAJ <<<

 

Przedmiotem niezwykłej uwagi Filharmonii Podkarpackiej są jej młodzi słuchacze. Chcemy pełnić rolę przewodnika – przyjaciela dzieci i młodzieży, który potrafi wskazać na nieprzemijalne wartości w sztuce, nauczyć rozpoznawać piękno w muzyce, inspirować w samodzielnym rozwijaniu muzycznych zainteresowań. Dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy w ramach audycji muzycznych w roku szkolnym 2023/2024. Od wielu lat prowadzimy różne formy systematycznej edukacji muzycznej młodego pokolenia. Są nimi audycje szkolne jak również specjalne koncerty rodzinne. 

Audycje mają formę koncertów, których wykonawcami są zespoły utworzone przez profesjonalnych muzyków. Odbywają się w szkołach lub ośrodkach kultury na terenie całego województwa podkarpackiego, opatrzone są komentarzem dostosowanym do wieku słuchaczy. Proponowane przez nas treści wzbogacają wiedzę o muzyce, uwrażliwiają młodego słuchacza na jej wyjątkowe piękno oraz przybliżają wspaniałą wielowiekową tradycję sztuki europejskiej. Naszym młodym słuchaczom pragniemy przybliżyć ciekawy świat muzyki klasycznej, sakralnej, elementy folkloru oraz muzykę rozrywkową.

Repertuar audycji muzycznych 2023/2024:

WRZESIEŃ 
ZEGNAJCIE WAKACJE-WITAJ SZKOŁO!

W nowy rok szkolny wkraczamy z uśmiechem i wielkim zapałem do pracy. Wciąż jednak są z nami wspomnienia z wakacji. Pożegnamy lato i powitamy szkolne mury śpiewając różne piosenki dziecięce i nie tylko. Usłyszeć będzie można kilka utworów ze słynnego programu telewizyjnego z lat 90-tych, ale też niektóre przeboje Lata z Radiem i inne muzyczne „hity”.

PAŹDZIERNIK
INSTRUMENTY ŚWIATA

W trakcie październikowej audycji zabierzemy naszych małych Melomanów do świata instrumentów pochodzących z różnych zakątków naszego globu. Poznamy ich nazwy, piękno brzmienia, a także posłuchamy różnych ciekawostek na ich temat. Podczas naszej muzycznej podróży odwiedzimy aż cztery kontynenty!

LISTOPAD
MUZYKA Z KRAINY ŚWIETEGO PATRYKA, CZYLI SPOTKANIE Z KULTURĄ IRLANDZKO-CELTYCKĄ

W listopadzie zapraszamy Was w podróż do tajemniczej krainy celtów-muzyków i wojowników. Ich muzyka zaliczana jest do muzyki folkowej i nawiązuje do kultury narodów, które zamieszkują dzisiejsze tereny Irlandii, Szkocji, Anglii, a także Walii, Bretanii, Galicji oraz Austrii. Dowiemy się też, jakie instrumenty są wykorzystywane w tym gatunku muzycznym i usłyszymy najpiękniejsze piosenki z tamtej części świata.

GRUDZIEŃ
KOLĘDA PŁYNIE Z WYSOKOŚCI

Okres Świat Bożego Narodzenia, to chyba najpiękniejszy czas w roku. Cudowną atmosferę tworzy nie tylko przyroda, kiedy mróz maluje wzory na szybach, a gałęzie drzew uginają się od śniegu. Niezwykłą atmosferę w tym świątecznym czasie tworzy też śpiewanie tradycyjnych kolęd i pastorałek. Czy w innych krajach również śpiewają kolędy? Jak one brzmią? Dowiecie się w grudniu!

STYCZEŃ
W RYTMACH SAMBY

Jak karnawał, to przenosimy się do gorącej Brazylii, gdzie jak wiemy króluje taniec o nazwie samba. W trakcie styczniowej audycji dowiemy się gdzie on powstał, jakie jest jego znaczenie, a także poznamy różne rodzaje tego intrygującego tańca i posłuchamy różnych przykładów muzycznych. Nie może też zabraknąć instrumentów, które w trakcie najsłynniejszego na świecie karnawału odgrywają najważniejszą rolę.

LUTY
MIŁOSĆ W MUZYCE KLASYCZNEJ

Chociaż na świecie istnieje około 7 tysięcy różnych języków i dialektów, to jest taki jeden, który jest uniwersalny – dla wszystkich zrozumiały. To język miłości. A że od zarania dziejów ludzie wykorzystywali muzykę do wyrażania swoich uczuć, dlatego też wielu kompozytorów posługiwało się dźwiękami aby wyrazić swoje uczucia do ukochanej osoby. Nie inaczej jest z twórczością naszego największego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina, ale też i innych twórców epoki romantyzmu i nie tylko.

MARZEC
LEGENDY ROCKA

W marcu w czasie audycji królować będzie gitara elektryczna, która za sprawa zdolności naszego gitarzysty przeniesie nas do świata muzyki rockowej. Podczas mini koncertu usłyszycie największe przeboje takich zespołów jak Queen, Roxette, Led Zeppelin, Guns N’Roses, The Beatles, Bon Jovi i innych. Dowiecie się też wielu ciekawostek o najsłynniejszych gitarzystach.

KWIECIEŃ
PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA – POZNAJEMY TAŃCE NARODOWE

Od co najmniej XVI wieku w polskiej tradycji występuje termin: tańce narodowe. Odgrywały one niejednokrotnie bardzo ważną rolę w dziejach naszego narodu. Pomimo tego, że wywodzą się z tańców ludowych i były tańczone przez najniższe warstwy społeczne, to jednak stały się też własnością tak zwanych „wyższych sfer”. Podczas kwietniowej audycji sprawdzimy naszą znajomość pięciu wspaniałych polskich tańców narodowych, a także poznamy stroje, w jakich powinno się je tańczyć.

MAJ
WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

Nie tylko listopad jest miesiącem, w którym powinnyśmy szczególnie pamiętać o sprawach dotyczących naszej ukochanej Ojczyzny. W maju również miały miejsce szczególne wydarzenia, dzięki którym Polska stała się pierwszym krajem w Europie i drugim na świecie z własną konstytucją. O jakich wydarzeniach mowa – dowiemy się w trakcie majowego spotkania z muzykami Filharmonii.

CZERWIEC
WAKACJE ZA PASEM

Tradycyjnie już w czerwcu podsumujemy cały rok naszej pracy i barwnych spotkań ze światem muzyki i instrumentów. Wszyscy też będziemy wypatrywać na horyzoncie upragnionych wakacji. Nie obejdzie się wiec bez muzycznych niespodzianek. Do zobaczenia!

KONCERTY SZKOLNE – koncerty symfoniczne w siedzibie Filharmonii z udziałem orkiestry symfonicznej, a także zaproszonych solistów i dyrygentów. Każdy koncert jest prowadzony przez prelegenta przedstawiającego interesujący komentarz i w atrakcyjny sposób wprowadzającego młodych słuchaczy w tematykę koncertu. Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym możliwy jest również udział zorganizowanych grup młodzieży
w przedpołudniowych próbach zespołów Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego
w Rzeszowie.

Zgłoszenia na koncerty szkolne oraz audycje muzyczne przyjmuje Biuro Koncertowe:

Grażyna Homa – organizator pracy artystycznej
g.homa@filharmonia.rzeszow.pl;
biuro@filharmonia.rzeszow.pl
tel. 17 862 85 07

FORMULARZ POTWIERDZENIA REZERWACJI (po uprzedniej rezerwacji telefonicznej) –  >>DO POBRANIA<<

* Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu audycji”