OFERTA EDUKACYJNADLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Przedmiotem niezwykłej uwagi Filharmonii Podkarpackiej są jej młodzi słuchacze. Chcemy pełnić rolę przewodnika – przyjaciela dzieci i młodzieży, który potrafi wskazać na nieprzemijalne wartości w sztuce, nauczyć rozpoznawać piękno w muzyce, inspirować
w samodzielnym rozwijaniu muzycznych zainteresowań. Dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy w ramach audycji muzycznych w roku szkolnym 2021/2022. Od wielu lat prowadzimy różne formy systematycznej edukacji muzycznej młodego pokolenia. Są nimi audycje szkolne jak również specjalne koncerty rodzinne. Audycje mają formę koncertów, których wykonawcami są zespoły utworzone przez profesjonalnych muzyków. Odbywają się w szkołach lub ośrodkach kultury na terenie całego województwa podkarpackiego, opatrzone są komentarzem dostosowanym do wieku słuchaczy. Proponowane przez nas treści wzbogacają wiedzę o muzyce, uwrażliwiają młodego słuchacza na jej wyjątkowe piękno oraz przybliżają wspaniałą wielowiekową tradycję sztuki europejskiej. Naszym młodym słuchaczom pragniemy przybliżyć ciekawy świat muzyki klasycznej, sakralnej, elementy folkloru oraz muzykę rozrywkową.

Repertuar audycji muzycznych 2021/2022:

Wrzesień: „Barokowe tańce dworskie”

W nowy rok szkolny ruszymy tanecznym krokiem. Dowiemy się, przy jakiej muzyce bawili się na dworach włoskich, francuskich i angielskich. Poznamy nazwy instrumentów, które zwykły przygrywać do tańca i jakie owe tańce nosiły nazwy. Spróbujemy wszyscy zatańczyć francuskiego menueta.

Październik: „Było cymbalistów wielu…”

Cymbały towarzyszyły zazwyczaj wędrownym grajkom. W czasie październikowej audycji dowiemy się skąd wzięły się one w Polsce, w jakich regionach występują, z jakiego drewna są zbudowane, a także czy może być wesołe drzewo? Jak i gdzie można się nauczyć grać na tym unikatowym instrumencie?

Listopad: „Melodia polskiego oręża”

„Od rycerstwa spod Grunwaldu do Legionów Polskich we Włoszech, od Bogurodzicy do Mazurka Dąbrowskiego”. Listopad przeniesie nas w bolesne, ale i pełne chwały okresy naszej polskiej historii. Wspólnie zaśpiewamy pieśni o tematyce wojskowej i patriotycznej. Usłyszymy najsłynniejszą polską legendę i poznamy instrument, który się z nią wiąże.

Grudzień: „Zima w muzyce, a może muzyka w zimie?”

Są takie utwory, które dobrze brzmią tylko wtedy, gdy za oknem pojawią się sprzyjające warunki atmosferyczne. Dzieje się tak chociażby z muzyką o tematyce zimowej. Ale czy można „usłyszeć” zimę w muzyce? Tego oraz  innych muzyczno-zimowych ciekawostek dowiecie się w miesiącu grudniu. Wspólnie zaśpiewamy też polskie kolędy.

Styczeń: „Muzyka rozrywkowa międzywojennej Polski”

Czym różni się muzyka rozrywkowa od popularnej? Czy w czasie pomiędzy pierwszą a drugą wojną światową ludzie mieli czas i ochotę na zabawę i jak ona wyglądała? Jakie gatunki muzyczne powstały w okresie dwudziestolecia międzywojennego? Tych i innych ciekawych informacji udzielimy w trakcie naszych styczniowych spotkań. A może wspólnie coś zaśpiewamy i zagramy?

Luty: „Opera, operetka, musical”

Na audycji w miesiącu lutym poznamy genezę scenicznych form wokalno-instrumentalnych takich jak opera, operetka i musical. Dowiecie się także jakie sławne nazwiska miały wpływ na ich powstanie i rozwój.

Marzec:  „Znów przyszła wiosna”

Wiosna namaluje dźwiękami cudowne pejzaże w szaro – burym świecie. Przeniesie nas w świat intrygujących efektów dźwiękonaśladowczych, a sprawne uszy będą mogły wychwycić w utworach między innymi odgłosy natury, zachodzące w niej zjawiska czy też dźwięki naśladujące np. śpiew ptaków czy szczekanie psa. Wspólnym śpiewem przywitamy tę radosną porę roku.

Kwiecień: „Najpiękniejsze walce świata”

Walc wywodzi się z austriackiego tańca ludowego – lendlera. Podczas naszego kwietniowego spotkania spróbujemy nauczyć się kroku podstawowego walca. Dowiemy się też jaka najsłynniejsza wiedeńska rodzina przyczyniła się do popularności tego tańca. Czy zajmowali się tylko komponowaniem, a także czy nietoperz może się zemścić?…

Maj: „Muzyczna podróż po największych polskich miastach

Lubimy podróże te małe i te duże, dlatego wybierzemy się w jedną z nich, aby lepiej poznać niektóre muzyczne zwyczaje kilku większych polskich miast. Zaczniemy od hejnału z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie, a później poznamy i inne miejskie sygnały.

Czerwiec: „Polskie festiwale muzyczne”

Rozwój dwudziestowiecznej sztuki był bardzo intensywny także dzięki różnego rodzaju festiwalom. To właśnie dzięki nim szerokie grono odbiorców miało szansę poznania najnowszych trendów kultury muzycznej. Dlatego też w trakcie ostatnich naszych spotkań przedwakacyjnych poznamy najsłynniejsze polskie festiwale muzyczne i ich repertuar. A później już tylko wyruszymy z piosenką na wakacje!

KONCERTY SZKOLNE – koncerty symfoniczne w siedzibie Filharmonii z udziałem orkiestry symfonicznej, a także zaproszonych solistów i dyrygentów. Każdy koncert jest prowadzony przez prelegenta przedstawiającego interesujący komentarz i w atrakcyjny sposób wprowadzającego młodych słuchaczy w tematykę koncertu. Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym możliwy jest również udział zorganizowanych grup młodzieży
w przedpołudniowych próbach zespołów Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego
w Rzeszowie.

Zgłoszenia na koncerty szkolne oraz audycje muzyczne przyjmuje Biuro Koncertowe:

Grażyna Homa – organizator pracy artystycznej
g.homa@filharmonia.rzeszow.pl;
biuro@filharmonia.rzeszow.pl
tel. 17 862 85 07

FORMULARZ POTWIERDZENIA REZERWACJI (po uprzedniej rezerwacji telefonicznej) –  >>DO POBRANIA<<

* Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu audycji