OFERTA EDUKACYJNADLA DZIECI I MŁODZIEŻY

REPERTUAR KONCERTÓW EDUKACYJNYCH   >>> KLIKNIJ TUTAJ <<<


Przedmiotem niezwykłej uwagi Filharmonii Podkarpackiej są jej młodzi słuchacze. Chcemy pełnić rolę przewodnika – przyjaciela dzieci i młodzieży, który potrafi wskazać na nieprzemijalne wartości w sztuce, nauczyć rozpoznawać piękno w muzyce, inspirować w samodzielnym rozwijaniu muzycznych zainteresowań. Dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy w ramach audycji muzycznych w roku szkolnym 2022/2023. Od wielu lat prowadzimy różne formy systematycznej edukacji muzycznej młodego pokolenia. Są nimi audycje szkolne jak również specjalne koncerty rodzinne. 

Audycje mają formę koncertów, których wykonawcami są zespoły utworzone przez profesjonalnych muzyków. Odbywają się w szkołach lub ośrodkach kultury na terenie całego województwa podkarpackiego, opatrzone są komentarzem dostosowanym do wieku słuchaczy. Proponowane przez nas treści wzbogacają wiedzę o muzyce, uwrażliwiają młodego słuchacza na jej wyjątkowe piękno oraz przybliżają wspaniałą wielowiekową tradycję sztuki europejskiej. Naszym młodym słuchaczom pragniemy przybliżyć ciekawy świat muzyki klasycznej, sakralnej, elementy folkloru oraz muzykę rozrywkową.

Repertuar audycji muzycznych 2022/2023:

Wrzesień: „Ahoj przygodo! od Irlandii aż po Dziki Zachód”

Wakacje dobiegły już końca, ale my rozpoczynamy dopiero naszą muzyczną podróż, bowiem dzięki muzyce przeniesiemy się w wyjątkowe miejsca. Zaczniemy naszą przygodę w Polsce, wędrując ze znajomą stokrotką. Potem zaś popłyniemy w świat daleki razem z piratami i rybakami, żeby wylądować aż na Dzikim Zachodzie. Przemierzając Stany Zjednoczone podziwiać będziemy majestatyczne góry, liczne rzeki i jeziora, o których usłyszymy w niejednej piosence.

Październik: „Bajki – grajki”

Co to jest słuchowisko? Czy YouTube jest od zawsze? Październikowe audycje zabiorą nas do świata bajek, gdzie muzyka pełni tak samo ważną rolę jak słowo. Dowiemy się jak powstają takie słuchowiska, a także posłuchamy najciekawszych piosenek z najstarszych polskich bajek muzycznych, ale też i z tych współczesnych. Muzyka łączy przecież pokolenia i pozwala w cudowny sposób tworzyć własny obraz świata. Dzięki temu nasi najmłodsi mogą rozwijać swoją wyobraźnię, wzbogacić słownictwo, uczą się skupienia, ale i kreatywności.

Listopad: „Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana”

„Z młodej piersi się wyrwało (…) i za wojskiem poleciało”. Obchodząc kolejną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, opowiemy o różnych tradycjach wojskowych, ale przede wszystkim będziemy śpiewać nasze najpiękniejsze melodie patriotyczne i wojskowe. Nie zabraknie też tych mniej znanych, a równie pięknych pieśni, które chcemy ocalić od zapomnienia. Do zobaczenia w listopadzie.

Grudzień: „Hej kolęda kolęda „

Jak co roku w grudniu obchodzimy bardzo wyjątkowy czas – Święta Bożego Narodzenia, których to atmosferą przesiąknięta jest większa część zimy. Ten niesamowity okres nastraja nas do radości, składania sobie życzeń, zachęca do dekorowania naszych mieszkań i obejść. Jest to także czas, kiedy wszyscy, począwszy od najmłodszych, aż po nasze babcie i dziadków-śpiewamy te szczególne pieśni, jakimi są kolędy. W trakcie grudniowych spotkań zachęcać Was będziemy do wspólnego muzykowania i wykonywania razem z nami kolęd i pastorałek. Niech ten zachwycający klimat trwa jak najdłużej.

Styczeń: „W rytmie karnawału”

„Jest karnawał… W karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara – strojów pięknych co niemiara! Niech się bawią duzi, mali, zgromadzeni na tej sali” ; przemierzając świat wzdłuż i wszerz, zatrzymamy się w miejscach, gdzie odbywają się największe parady karnawałowe, ale też tam – skąd pochodzą najbardziej znane tańce, takie jak samba, cha-cha, jive i inne. Z wielką radością spróbujemy zatańczyć coraz popularniejszy taniec integracyjny jakim jest Belgijka.

Luty: „Najpiękniejsze piosenki o miłości”

Miłość niejedno ma imię, a zarazem w tym jednym krótkim słowie tak wiele się mieści. W miesiącu lutym postaramy się opisać za pomocą dźwięków znaczenie tej chyba najważniejszej ludzkiej emocji. Można będzie w trakcie naszego spotkania usłyszeć największe polskie przeboje o miłości, ale też zabrzmią piosenki zagraniczne, a nawet melodie z bajek takich jak „Król Lew”, „Śpiąca Królewna” czy „Pocahontas”.

Marzec: „Historia trzech mistrzów – czyli słów kilka o klasykach wiedeńskich”

Haydn, Mozart, Beethoven – który z nich był najbardziej lubiany, a który o sławę i przychylność musiał zabiegać? Którego śmiech był tak głośny że obudziłby cały blok? W trakcie naszego marcowego spotkania poznamy sekrety i ciekawostki o tych trzech wspaniałych kompozytorach epoki klasycyzmu. I pomimo tego, że mają ze sobą wiele cech wspólnych, to jednak każdy z nich był inną osobowością, ale dzieła tych twórców są łatwo rozpoznawalne. Zapraszamy do Wiednia!

Kwiecień: „Ludowo – folkowo”

Czym różni się tradycyjna muzyka ludowa od muzyki folk? Na to i inne pytania odpowiemy Wam w kwietniu. Kiedy przyroda budzi się do życia i nadchodzą ciepłe dni, my zasiejemy w naszych młodych słuchaczach ciekawość do rodzimych tradycji i miłość do tego co polskie. Niech towarzyszy nam wiosenny powiew radości!

Maj: „Prostym językiem o muzyce współczesnej”

W trakcie naszego majowego spotkania dowiemy się w jaki sposób tworzone są piosenki. Zaglądniemy do mobilnego studia nagrań, gdzie pan Bartek przedstawi nam tajniki nagrywania poszczególnych instrumentów – tak, żeby powstała z nich całość, która na końcu tego skomplikowanego procesu stworzy piękną piosenkę. Dowiemy się czym tak naprawdę są fale dźwiękowe i czy można je zobaczyć jak fale na morzu.

Czerwiec: „Znów będą wakacje”

Kończąc kolejny sezon artystyczny chcemy zabrać wszystkich naszych małych i dużych słuchaczy do świata marzeń, fantazji i przygód. Zapraszamy w przedwakacyjną podróż z piosenką dziecięcą.

KONCERTY SZKOLNE – koncerty symfoniczne w siedzibie Filharmonii z udziałem orkiestry symfonicznej, a także zaproszonych solistów i dyrygentów. Każdy koncert jest prowadzony przez prelegenta przedstawiającego interesujący komentarz i w atrakcyjny sposób wprowadzającego młodych słuchaczy w tematykę koncertu. Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym możliwy jest również udział zorganizowanych grup młodzieży
w przedpołudniowych próbach zespołów Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego
w Rzeszowie.

Zgłoszenia na koncerty szkolne oraz audycje muzyczne przyjmuje Biuro Koncertowe:

Grażyna Homa – organizator pracy artystycznej
g.homa@filharmonia.rzeszow.pl;
biuro@filharmonia.rzeszow.pl
tel. 17 862 85 07

FORMULARZ POTWIERDZENIA REZERWACJI (po uprzedniej rezerwacji telefonicznej) –  >>DO POBRANIA<<

* Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu audycji”